Tanie napełnianie klimatyzacji w Krakowie

Klimatyzacja samochodowa jest najczęściej montowana fabrycznie w konkretnym modelu samochodu, najczęściej na życzenie osoby kupującej. Oczywiście w samochodzie, który nie posiada oryginalnej klimatyzacji, może zostać w taką zaopatrzony, ale jest to proces niezwykle skomplikowany i drogi, dlatego mało kto decyduje się na taki krok. Najczęściej więc jeśli w samochodzie nie ma układu chłodzącego, tak już pozostaje. Natomiast w autach, które już go mają, klimatyzacja może się dzielić na trzy podstawowe grupy: 

W naszej krakowskiej firmie tanio wymienisz i napełnisz klimatyzację w swoim samochodzie. Oprócz napraw związanych z klimatyzacją pamiętaj, że jesteśmy równiez jednymi z najlepszych expertów w Krakowie ds. wymiany akumulatorów. Nie krępuj się i zdzwoń do nas!

  • Wersja minimalna ? nazywana czasem klimatyzacją półautomatyczną, która polega na tym, że system zamontowany w samochodzie tylko kontroluje temperaturę we wnętrzu i w razie potrzeby zarządza nawiewami (ciepłym lub zimnym powietrzem). W skład systemu wchodzą tylko nawiewy, wentylatory i układ chłodniczy;
  • Wersja rozszerzona ? poza elementami znajdującymi się w wersji minimalnej, znajduje się system służący do osuszania wnętrza. Jest to już tak zwana klimatyzacja automatyczna. Dodatkowo kontrolowane są wszystkie elementy składające się na układ chłodzący ? nawiewy, rury, a także temperatura samego silnika. Kierowca dodatkowo może precyzyjnie ustawiać wymaganą temperaturę we wnętrzu. Na wyświetlaczu pojawia się nawet informacja o tym, jaka obecnie jest temperatura (przydatne zwłaszcza na początku podróży, kiedy system jeszcze chłodzi/ogrzewa wnętrze);
  • Wersja najbogatsza ? poza wszystkimi powyższymi systemami, znajdują się również specjalne czujniki, które sprawdzają również wszystkie czynniki zewnętrzne, które mogą mieć wpływ na działanie klimatyzacji. Kontrolowane są między innymi: prędkość samochodu, nasłonecznienie, otwarcie okien i drzwi. Dodatkowo kontrolowane są wszystkie warstwy powietrza w samochodzie ? ile stopni jest przy podłodze, ile przy suficie i na tej podstawie temperatura jest wyrównywana.

Klimatyzacje są najczęściej produkowane przez firmy wytwarzające samochody i ich nazwą są sygnowane. Wszystkie mają bardzo podobne działanie i elementy składowe. Naprawa klimatyzacji samochodowej jest niestety stosunkowo droga, dlatego należy odpowiednio o nią dbać. Konieczne są kontrola, wymiana wkładu chłodzącego oraz odgrzybianie wszystkich kanałów.

  • Klimatyzacja samochodowa sprawdza się doskonale w każdym rodzaju auta. Co ciekawe używa się ich nawet w samochodach bez dachu, co wydaje się nieco dziwne, ale w gruncie rzeczy ? nadal spełnia swoje zadanie. Oczywiście klimatyzacja ma przede wszystkim chłodzić wnętrze samochodu, ale również ogrzewać, co jest równie ważnym jej elementem. Jednak owo ogrzewanie nie wymaga żadnych dodatkowych systemów ? ciepło płynie bezpośrednio z rozgrzanego silnika samochodowego;
  • Wiele osób uważa, że klimatyzacja samochodowa jest nieopłacalna, ponieważ jej używanie sprawia, że samochód spala więcej benzyny. Jest to prawda, ale jak donoszą badania, otwarcie dwóch okien podczas jazdy sprawia, że obniża się aerodynamika auta, a co za tym idzie ? samochód zużywa więcej paliwa. Według zaprezentowanych danych, ekonomiczniej jest użyć klimatyzację, niż otwierać okno podczas upalnego dnia. Nie można zatem sugerować się obiegowymi opiniami, tylko używać klimatyzacji, kiedy jest taka konieczność;
  • Niezwykle ważne jest, żeby regularnie uzupełniać klimatyzację samochodową ? poza wnioskiem oczywistym, że dzięki temu zawsze będzie można ochłodzić wnętrze auta, również ? kiedy się nie robi tego regularnie ? klimatyzacja może się zatykać, a rury wówczas będą wymagały czyszczenia. Powoduje to zwiększenie kosztów w warsztacie, dlatego nie można zapominać o tym obowiązku. Powiększenie się kosztów na pewno nie jest przyjemne, a niestety ? bardzo wiele osób do tego doprowadza. Kiedy decyduje się na samochód z klimatyzacją, trzeba pamiętać o jej obsłudze.

Troszeczkę historii: 

Klimatyzacja samochodowa to urządzenie stworzone przede wszystkim dla wygody użytkowników aut. Stało się jednak standardem, który znajduje się niemalże w każdym samochodzie produkowanym obecnie. Dawniej był to jednak swego rodzaju rarytas. Klimatyzacja powstała już w latach 30-tych XX wieku, zatem ma dość długą historię. Co ciekawe, od momentu jej stworzenia, aż do dziś nie zmieniono techniki produkcji ? nadal stosuje się przeszło 80 letnią konstrukcję, która okazała się wynalazkiem ponadczasowym. Co jednak bardzo ważne, klimatyzacja samochodowa musi być regularnie uzupełniana, ponieważ inaczej nie spełnia swojego podstawowego zadania ? nie ochładza wnętrza auta. Warto jednak dodać, że na przestrzeni lat klimatyzacja była ulepszana i urozmaicana. Używa się na przykład ciepła, które wytwarza silnik do ogrzewania wnętrza pojazdu, a jeśli chodzi o chłodzenie ? niezbędny jest freon. Dodatkowo w zależności od konstrukcji klimatyzacji, może być kilka punktów w całym aucie, których zadaniem jest wymiana powietrza ? na zimne lub na ciepłe. Dodatkowo każdy układ klimatyzacji posiada kilka czujników, które zajmują się określaniem aktualnej temperatury we wnętrzu pojazdu i jeśli owa okaże się za niska lub za wysoka, automatycznie zostaje uruchomiona klimatyzacja, żeby wyrównać temperaturę do wybranej przez kierowcę. Generalnie jest to system stosunkowo skomplikowany, ale zastosowana w latach 30-tych technika nadal jest używana, ponieważ okazała się najskuteczniejsza. Nie można jednak zapominać, że klimatyzacja samochodowa to układ na tyle skomplikowany, że jego naprawa jest stosunkowo droga. Podobnie kosztowne jest regularne uzupełnianie klimatyzacji, ale jest ono niezbędne, żeby działała właściwie. Na pewno będzie ona dalej montowana w samochodach.